TSN is the home of the 2022 Australian Open Tennis Championships. Follow all the action from Melbourne across the TSN Network, the TSN App and TSN Direct.

Keep checking this page for specific matchups and their channel designations as they are made available.

 

Friday, Jan. 21 - Saturday, Jan. 22 (Day 5)

Felix Auger-Aliassime’s 3rd round match vs Daniel Evas will be LIVE on TSN1 at approx. 1 AM ET

Gabriela Dabrowski’s 2nd round ladies doubles match will be LIVE on TSN.ca and the TSN App at 7 PM ET

Gabriela Dabrowski’s 1st round mixed doubles match will be LIVE on TSN.ca and the TSN App at approx. 10 PM ET

Mia Kupres’ 1st round junior girls match will be LIVE on TSN.ca and the TSN App at approx. 11:30 PM ET

Annabell Xu’s 1st round junior girls match will be LIVE on TSN.ca and the TSN App at approx. 11:30 PM ET

 

Here is the full broadcast plan for Friday:

 

TSN 1 / 7 PM ET – Court-to-Court Coverage Featuring:

TAUSON, Clara (DEN) vs. COLLINS, Danielle (USA) [27]

VONDROUSOVA, Marketa (CZE) [31] vs. SABALENKA, Aryna (BLR) [2]

EVANS, Daniel (GBR) [24] vs. AUGER-ALIASSIME, Felix (CAN) [9] * Not before 1 AM ET

 

TSN 2 / 7 PM ET – Court-to-Court Coverage & ESPN 2’s Court-to-Court Coverage (9pm-12:30am) Featuring:

ZIDANSEK, Tamara (SLO) [29] vs. CORNET, Alizé (FRA)

HALEP, Simona (ROU) [14] vs. KOVINIC, Danka (MNE) *Not before 8:30 PM ET

VAN DE ZANDSCHULP, Botic (NED) vs. MEDVEDEV, Daniil (RUS) [2] *Not before 10 PM ET

PAIRE, Benoit (FRA) vs. TSITSIPAS, Stefanos (GRE) [4] *Not before 10 PM ET

 

TSN 1 (JIP after FAA) / 3 AM ET SATURDAY – World Feed ‘Night Matches’ Coverage Featuring:

ANDUJAR, Pablo (ESP) vs. DE MINAUR, Alex (AUS) [32]

CIRSTEA, Sorana (ROU) vs. PAVLYUCHENKOVA, Anastasia (RUS) [10]

 

TSN 2 / 3 AM ET SATURDAY – Margaret Court Arena ‘Night Matches’ Coverage Featuring:

SWIATEK, Iga (POL) [7] vs. KASATKINA, Daria (RUS) [25]

RUBLEV, Andrey (RUS) [5] vs. CILIC, Marin (CRO) [27]

 

TSN 4 / 10 AM ET SATURDAY – Day 5 Encore:

EVANS, Daniel (GBR) [24] vs. AUGER-ALIASSIME, Felix (CAN) [9]

RUBLEV, Andrey (RUS) [5] vs. CILIC, Marin (CRO) [27]

 

TSN.CA & TSN APP FEED 1 / 7 PM ET – Rod Laver Arena

TAUSON, Clara (DEN) vs. COLLINS, Danielle (USA) [27]

KANEPI, Kaia (EST) vs. INGLIS, Maddison (AUS)

PAIRE, Benoit (FRA) vs. TSITSIPAS, Stefanos (GRE) [4] *Not before 10 PM ET

ANDUJAR, Pablo (ESP) vs. DE MINAUR, Alex (AUS) [32] *3 AM ET

CIRSTEA, Sorana (ROU) vs. PAVLYUCHENKOVA, Anastasia (RUS) [10]

 

TSN.CA & TSN APP FEED 2 / 7 PM ET – Margaret Court Arena

ZIDANSEK, Tamara (SLO) [29] vs. CORNET, Alizé (FRA)

VONDROUSOVA, Marketa (CZE) [31] vs. SABALENKA, Aryna (BLR) [2]

VAN DE ZANDSCHULP, Botic (NED) vs. MEDVEDEV, Daniil (RUS) [2] *Not before 10 PM ET

SWIATEK, Iga (POL) [7] vs. KASATKINA, Daria (RUS) [25]  *3 AM ET

RUBLEV, Andrey (RUS) [5] vs. CILIC, Marin (CRO) [27]

 

TSN.CA & TSN APP FEED 3 / 7 PM ET – John Cain Arena

BRADTKE, Nicole (AUS) / STUBBS, Rennae (AUS) vs. BLACK, Cara (ZIM) / SCHETT, Barbara (AUT)

HALEP, Simona (ROU) [14] vs. KOVINIC, Danka (MNE) *Not before 8:30 PM ET

KREJCIKOVA, Barbora (CZE) / SINIAKOVA, Katerina (CZE) [1] vs. ADAMCZAK, Monique (AUS) / HAN, Xinyun (CHN)

EVANS, Daniel (GBR) [24] vs. AUGER-ALIASSIME, Felix (CAN) [9] * Not before 1 AM ET

 

TSN.CA & TSN APP FEED 4 / 7 PM ET – Kia Arena

CARBALLES BAENA, Roberto (ESP) / GASTON, Hugo (FRA) vs. PUETZ, Tim (GER) / VENUS, Michael (NZL) [6]

MERTENS, Elise (BEL) [19] vs. ZHANG, Shuai (CHN) *Not before 9 PM ET

BAUTISTA AGUT, Roberto (ESP) [15] vs. FRITZ, Taylor (USA) [20]

DANIEL, Taro (JPN) vs. SINNER, Jannik (ITA) [11] *Not before 1 AM ET

 

TSN.CA & TSN APP FEED 5 / 7 PM ET – 1573 Arena

BOLELLI, Simone (ITA) / FOGNINI, Fabio (ITA) vs. DODIG, Ivan (CRO) / MELO, Marcelo (BRA) [9]

EBDEN, Matthew (AUS) / PURCELL, Max (AUS) vs. CABAL, Juan Sebastian (COL) / FARAH, Robert (COL) [4]

COLLINS, Danielle (USA) / KRAWCZYK, Desirae (USA) vs. MUHAMMAD, Asia (USA) / PEGULA, Jessica (USA) [13]

KLEPAC, Andreja (SLO) / VLIEGEN, Joran (BEL) vs. ZHANG, Shuai (CHN) / PEERS, John (AUS) [2]

STOSUR, Samantha (AUS) / EBDEN, Matthew (AUS) vs. MUHAMMAD, Asia (USA) / MARTIN, Fabrice (FRA)

 

TSN.CA & TSN APP FEED 6 / 7 PM ET – Court 3

MARTIC, Petra (CRO) / ROGERS, Shelby (USA) vs. KICHENOK, Lyudmyla (UKR) / OSTAPENKO, Jelena (LAT) [11]

PAOLINI, Jasmine (ITA) / WATSON, Heather (GBR) vs. KOSTYUK, Marta (UKR) / YASTREMSKA, Dayana (UKR)

O'CONNELL, Christopher (AUS) vs. CRESSY, Maxime (USA) *Not before 12 AM ET

 

TSN.CA & TSN APP FEED 7 / 7 PM ET – Court 5

PIECZKOWSKI, Olaf (POL) [8] vs. GHIBAUDO, Antoine (FRA)

PEDONE, Georgia (ITA) vs. MUSHIKA, Mio (JPN)

VERBEEK, Daniel (NED) vs. NIRUNDORN, Tanapatt (THA)

VANDEWINKEL, Hanne (BEL) [12] vs. KUPRES, Mia (CAN)

GANDOLFI, Giammarco (ITA) vs. DONALD, Matthew William (CZE)

FERRARA, Virginia (ITA) vs. KHAYRUTDINOVA, Ekaterina (RUS)

 

TSN.CA & TSN APP FEED 8 / 7 PM ET – Court 7

KOEPFER, Dominik (GER) / STRUFF, Jan-Lennard (GER) vs. BEHAR, Ariel (URU) / ESCOBAR, Gonzalo (ECU) [15]

KUZMOVA, Viktoria (SVK) / ZVONAREVA, Vera (RUS) [16] vs. HIBINO, Nao (JPN) / ROSOLSKA, Alicja (POL)

JUVAN, Kaja (SLO) / ZIDANSEK, Tamara (SLO) vs. CRISTIAN, Jaqueline (ROU) / PETKOVIC, Andrea (GER)

PEGULA, Jessica (USA) / KRAJICEK, Austin (USA) vs. NINOMIYA, Makoto (JPN) / QURESHI, Aisam-Ul-Haq (PAK) *Not Before 12 AM ET

 

TSN.CA & TSN APP FEED 9 / 7 PM ET – Court 8

KLAASEN, Raven (RSA) / MCLACHLAN, Ben (JPN) [13] vs. INGLOT, Dominic (GBR) / SKUPSKI, Ken (GBR)

NEDOVYESOV, Aleksandr (KAZ) / QURESHI, Aisam-Ul-Haq (PAK) vs. GIRON, Marcos (USA) / KWON, Soonwoo (KOR)

SHIBAHARA, Ena (JPN) / MCLACHLAN, Ben (JPN) [8] vs. SANDERS, Storm (AUS) / SKUPSKI, Neal (GBR)

MLADENOVIC, Kristina (FRA) / DODIG, Ivan (CRO) [5] vs. FLIPKENS, Kirsten (BEL) / GILLE, Sander (BEL)

JURAK SCHREIBER, Darija (CRO) / BOPANNA, Rohan (IND) vs. KICHENOK, Lyudmyla (UKR) / GOLUBEV, Andrey (KAZ)

 

TSN.CA & TSN APP FEED 10 / 7 PM ET – Court 13

GIBSON, Talia (AUS) vs. HOVDE, Liv (USA) [13]

PRIDANKINA, Elena (RUS) [16] vs. KEMPENAERS-POCZ, Charlotte (AUS)

ARTNAK, Bor (SLO) [15] vs. JONES, Hayden (AUS)

XU, Annabelle (CAN) vs. FAIRCLOUGH, Lily (AUS)

LAMCHINNIAH, Henry (AUS) vs. ALVAREZ VALDES, Luis Carlos (MEX)

 

TSN.CA & TSN APP FEED 11 / 7 PM ET – Court 15

FLIPKENS, Kirsten (BEL) / SORRIBES TORMO, Sara (ESP) vs. DABROWSKI, Gabriela (CAN) / OLMOS, Giuliana (MEX) [6]

FOURLIS, Jaimee (AUS) / KUBLER, Jason (AUS) vs. STOJANOVIC, Nina (SRB) / PAVIC, Mate (CRO) [7]

PERA, Bernarda (USA) / KOOLHOF, Wesley (NED) vs. DABROWSKI, Gabriela (CAN) / NYS, Hugo (MON)

DEBRU, Gabriel (FRA) [6] vs. KOSHIS, Constantinos (CYP)

JONES, Lennon Roark (JPN) vs. VAN SCHALKWYK, Connor Henry (NAM)

VALENTOVA, Tereza (CZE) vs. CANDIOTTO, Ana (BRA)

 

2022 Australian Open on TSN

Date Time (ET) Event Network
Sunday, January 16 7pm First Round Coverage TSN1/4
Sunday, January 16 7pm Early Round Bonus Coverage - Day #1 TSN.ca/TSN App
Monday, January 17 3am First Round Coverage TSN1/4
Monday, January 17 Noon First Round Coverage (Encore) TSN2
Monday, January 17 7pm First Round Coverage TSN1/5
Monday, January 17 7pm Early Round Bonus Coverage - Day #2 TSN.ca/TSN App
Tuesday, January 18 3am First Round Coverage TSN1/5
Tuesday, January 18 2pm First Round Coverage (Encore) TSN2
Tuesday, January 18 7pm Second Round Coverage TSN1/4
Tuesday, January 18 7pm Early Round Bonus Coverage - Day #3 TSN.ca/TSN App
Wednesday, January 19 3am Second Round Coverage TSN1/4
Wednesday, January 19 2pm Second Round Coverage (Encore) TSN2
Wednesday, January 19 7pm Second Round Coverage TSN1/3/5
Wednesday, January 19 7pm Early Round Bonus Coverage - Day #4 TSN.ca/TSN App
Thursday, January 20 3am Second Round Coverage TSN1/3/5
Thursday, January 20 2pm Second Round Coverage (Encore) TSN5
Thursday, January 20 7pm Third Round Coverage TSN1/4
Thursday, January 20 10pm Third Round Coverage TSN5
Thursday, January 20 7pm Early Round Bonus Coverage - Day #5 TSN.ca/TSN App
Friday, January 21 3am Third Round Coverage TSN1/4/5
Friday, January 21 2pm Third Round Coverage (Encore) TSN5
Friday, January 21 7pm Third Round Coverage TSN1/2
Friday, January 21 7pm Early Round Bonus Coverage - Day #6 TSN.ca/TSN App
Saturday, January 22 3am Third Round Coverage TSN1/2
Saturday, January 22 10am Third Round Coverage TSN4
Saturday, January 22 7pm Round of 16 TSN1/4
Saturday, January 22 7pm Bonus Coverage - Day #7 TSN.ca/TSN App
Sunday, January 23 3am Round of 16 TSN1/4
Sunday, January 23 9am Round of 16 Coverage (Encore) TSN5
Sunday, January 23 7pm Round of 16 TSN1/3
Sunday, January 23 9:30pm Round of 16 TSN4
Sunday, January 23 7pm Bonus Coverage - Day #8 TSN.ca/TSN App
Monday, January 24 3am Round of 16 TSN1/3/4
Monday, January 24 2pm Round of 16 Coverage (Encore) TSN2
Monday, January 24 7pm Quarterfinals TSN1/4
Monday, January 24 7pm Bonus Coverage - Day #9 TSN.ca/TSN App
Tuesday, January 25 3am Quarterfinals TSN1/4
Tuesday, January 25 2pm Quarterfinals (Encore) TSN2
Tuesday, January 25 7pm Quarterfinals TSN1/4
Tuesday, January 25 7pm Bonus Coverage - Day #10 TSN.ca/TSN App
Wednesday, January 26 3am Quarterfinals TSN1/4
Wednesday, January 26 2pm Quarterfinals (Encore) TSN2
Wednesday, January 26 7pm Men's Doubles TSN1
Wednesday, January 26 7pm Bonus Coverage - Day #11 TSN.ca/TSN App
Thursday, January 27 3:30am Women's Semifinals TSN1/4
Thursday, January 27 2pm Semifinals (Encore) TSN2
Thursday, January 27 8pm Mixed Doubles Final TSN1
Thursday, January 27 10pm Pre-Show TSN1/5
Thursday, January 27 10:30pm Men's Semifinal #1 TSN1/5
Thursday, January 27 7pm Bonus Coverage - Day #12 TSN.ca/TSN App
Friday, January 28 3:30am Men's Semifinal #2 TSN1/5
Friday, January 28 2pm Semifinals (Encore) TSN2
Friday, January 28 6pm Junior Final TSN
Friday, January 28 7pm Bonus Coverage - Day #13 TSN.ca/TSN App
Saturday, January 29 3:30am Women's Final TSN Network
Saturday, January 29 5:30am Men's Doubles Final TSN Network
Saturday, January 29 2pm Women's Final (Encore) TSN2
Saturday, January 29 11pm Women's Doubles Final TSN1
Saturday, January 29 7pm Bonus Coverage - Day #14 TSN.ca/TSN App
Sunday, January 30 3:30am Men's Final TSN Network
Sunday, January 30 Noon Men's Final (Encore) TSN4

 

Schedule subject to change