BioSteel

TSN DIRECT: STREAM EVERY MATCH OF THE AUSTRALIAN OPEN!

Subscribe

TSN DIRECT: STREAM EVERY MATCH OF THE AUSTRALIAN OPEN!

Subscribe

Columnists

TSN on Twitter

Read more NBA tweets from TSN!

A Canadian Basketball Tradition

Embedded Image

Canada's top high school basketball talent gets its annual showcase on TSN for a sixth consecutive year with the return of the BIOSTEEL ALL CANADIAN BASKETBALL GAMES on March 29, 2020.

 

The BioSteel All Canadian Basketball Games feature the top 24 male and female Canadian high school basketball players who are either Canadian-born or enrolled in a Canadian institution. The top 24 athletes come to Toronto, March 27-29, to work with Canadian coaches and trainers in a series of events including on-and-off court training, practices and scrimmages in front of NBA scouts and GMs, community outreach, the Nike Skills Challenge, and the Boys and Girls All Canadian Games.


 
In the past, the likes of current NBA talent like Jamal Murray (Denver Nuggets), Thon Maker (Detroit Pistons), Shai Gilgeous-Alexander (OKC Thunder), Luguentz Dort (OKC Thunder), Ignas Brazdeikis (New York Knicks), Oshae Brissett (Toronto Raptors), and Nickeil Alexander-Walker (New Orleans Pelicans) have suited up for the game.

 

On the girls side, notable alumni include Cristina Morra (Wake Forest), Brynn Masikewich (UCLA), Laeticia Amihere (South Carolina), Micah Dennis (Oklahoma State), and Aerial Wilson (Memphis).

 

New this year is the announcement of the 2020 Boys and Girls Nominees Lists. The Nominees Lists contain all the players nominated by the respective Boys and Girls Selection Committees. Multiple rounds of voting will narrow these lists down to the Top 24 All Canadian selections.


The BioSteel All Canadian Games selection committees are comprised of a cross-section of Canadian basketball stakeholders, including provincial and national representatives, clubs, coaches, scouts and media from across the country.

 

List of 2020 Boys Nominees

 

List of 2020 Girls Nominees

 

Selection Committees

2020 Boys Selection Committee
Chair: Gus Gymnopoulos

- Pasha Bains – Drive Basketball (BC)
- Dan Becker – Basketball Manitoba
- Wesley Brown – The Monday Morning Scouting Report
- Ryan Dickison – Basketball Nova Scotia
- Drew Ebanks – On Point Basketball
- Patrick Falduti – Athlete Institute Academy
- Tony House – Canada Topflight Academy
- Shane James – Canada Elite / CYBL
- Carmelo Mallia – OSBA
- Michael Meeks – Canada Basketball
- Ro Russell – Crestwood Preparatory College
- Igor Rwigema – Dynasty Sports Institute
- Jason Thom – NPA / CEBL / Raptors 905
- Dan Van Hooren – University of Calgary
- Tyrell Vernon – St. Francis Xavier University

 

2020 Girls Selection Committee
Chair: Linh Nguyen

- Michelle Abella – Carleton University
- Wumi Agunbiade – Raptors 905
- Dan Becker – Basketball Manitoba
- Mireille Beland – Canada Basketball
- Agnes Borg – Canada Basketball / Ontario Basketball
- Marlo Davis – Crestwood Preparatory College
- Gord Everett – Caledon Basketball Academy
- Jodi Graham – Bill Crothers Secondary School
- Michael Henry – Crown Scout Girls
- Daniel Lacasse – Ecole Secondaire St-Laurent
- Shaun McGuiness – University of British Columbia
- Fabian McKenzie – Canada Basketball / Cape Breton University
- Nathan McKibbon – Western University
- Jessica Roque – Ryerson University
- Zelimir Stevanovic – IBSA / King’s Christian / Canada Elite